top of page

Українська культура

(історія і сучасність)

 

 

УДК 930.85(477)

ББК 63.3(4УКР)

У 45

 

 

 

Українська культура (історія і сучасність) : анотований бібліографічний покажчик / уклад. О. В. Гардаш, О. В. Каліцева. – Миколаїв : МІП НУ «ОЮА», 2015. – 29 с.

 

 

 

 

 

 

Анотований покажчик укладено для викладачів та студентів, які вивчають курс історії української культури; він також може бути корисний усім, хто цікавиться минулим України, внеском її народу в скарбницю світової культури. До списку внесено літературу, що знаходиться у фонді бібліотеки Миколаївського інституту права Національного університету «Одеська юридична академія».

Відбір закінчено у 2015 р.

 

Рекомендовано до друку

кафедрою гуманітарних дисциплін МІП НУ «ОЮА»

Протокол № 4 від 26.11.2015 р.

 

1. Баран В. Д.

Давні слов’яни [Текст] / В. Д. Баран. – К. : Альтернативи, 1998. – 336 с.

Автор не розглядає історію слов’ян у хронологічній послідовності з ІІ тис. до н. е. – до кінця І тис. н. е. Спочатку дається характеристика писемних та антропологічних джерел про слов’ян І – ІV ст. Потім характеризуються археологічні культури слов’ян V – VII ст. Окремий розділ присвячено колонізації слов’янами великих територій на Балканах та в Центральній Європі. Далі розглядаються слов’янські культури VIII – X ст. на терені сучасної України. Окремі розділи посвячені витокам слов’янських старожитностей кінця VII – X ст., археологічним культурам і слов’янським племінним об’єднанням І тис. н. е., етнокультурним процесам у період об’єднання в І тис. н. е., етнокультурним процесам у період утворення Київської Русі.

УДК 94(477)

Б 24

 

2. Баран В. Д.

Україна в умовах системної кризи (1946 – 1980-і рр.) [Текст] / В. Д. Баран, В. М. Даниленко. – К. : Альтернативи, 1999. – 303 с.

Тринадцятий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝ присвячений повоєнним десятиріччям в історії України – періоду суперечливому й складному, що передував виборенню незалежності. Окремі розділи висвітлюють українську культуру 50 – 60 р.

УДК 94(477)

Б 24

 

3. Бессонова С. С.

Религия скифов [Текст] / С. С. Бессонова // Николаев. – 2001. – №5 – 6. – С. 60–65.

Стаття присвячена скіфській релігії.

УДК 94(477)

 

4. Бокань В. А.

Історія культури України [Текст] : навч. пос. / В. А. Бокань, Л. П. Польовий. – К. : МАУП, 1998. – 232 с.

Посібник розкриває історичний процес розвитку культури України, розглядає найбільш значні здобутки, які увійшли до кращих досягнень слов’янських націй та цивілізованого світу. Історичний огляд культурних процесів дає змогу прослідкувати розвиток України від давніх часів до сьогодення.

УДК 930.85

Б 78

5. Бокань В. А.

Культурологія [Текст] : навч. пос. / В. А. Бокань. – К. : МАУП, 2000. – 136 с.

Навчальний посібник висвітлює основи культурології – науки про сукупність результатів людської діяльності, засоби передавання культурної інформації прийдешнім поколінням; дає уявлення про пам’ятки духовної і матеріальної культури, зв’язків культурних процесів між народами, про життя й побут народів і націй; розглядається релігія як одна з форм духовної культури. В окремих розділах аналізуються особливості національної культури сучасної України.

УДК 930.85

Б 78

6. Бунятян К. П.

Давнє населення України [Текст] : навч. пос. для внз / К. П. Бунтян. – К. : Либідь, 1999. – 228 с.

У навчальному посібнику висвітлюються головні етапи розвитку первісного населення території України – від виникнення людини розумної до утвердження відтворювального господарства та появи ранньодержавних утворень. Окремий розділ присвячено розкриттю особливостей первісної культури.

УДК 94(477)

Б 91

7. Бунятян К. П.

На світанку історії [Текст] / К. П. Бунятян, В. Ю. Мурзін, О. В. Симоненко. – К. : Альтернативи, 1998. – 336 с.

Величезному відтинку часу в минувшині України – від перших кроків людини на її теренах до початку писемної історії включно – присвячена ця книга. У ній висвітлено найважливіші моменти життя наших предків, зокрема освоєння первісною людиною території сучасної України, яскравий феномен трипільської культури, становлення та розвиток Великої Скіфії, її культури; походження, соціально-економічний розвиток, культура сарматів.

УДК 94(477)

Б 91

8. Бунятян Е. Г.

Древнейшие скотоводы украинских степей [Текст] / Е. Г. Бунятян // Николаев : публицистический литературно-художественный журнал. – 2001. – №1. – С. 34–40.

У статті розглядається життя та побут давніх скотарів українських степів.

УДК 94(477)

 

9. Вайнтруб И. В.

«Рыцари» степей (скифская цивилизация) [Текст] / И. В. Вайнтруб // Священные лики цивилизаций : монография / И. В. Вайнтруб – К., 2001. – Гл. V. – С. 129–145.

Окремий розділ монографії висвітлює священні духовні основи цивілізації скіфів: їх релігію та вірування.

УДК 2

В 14

 

10. Володимирська [Текст] : культурологічний путівник. – К. : Амадей, 1999. – 286 с.

Володимирська вулиця цікава тим, що найліпше демонструє всі найвизначніші стилі і епохи розвитку київського зодчества і може розглядатися як своєрідний архітектурний музей.

УДК 94

В 68

11Воронцова О. А.

Лаврські печери [Текст] : путівник / О. А. Воронцова. – К. : Амадей, 2000. – 144 с.

Книга допоможе проникнутися незвичайною атмосферою таємничого підземного міста на Печерському пагорбі.

УДК 2

В 75

12. Гордиенко-Митрофанова И. В.

Язычество восточных славян (VIII – X вв. н. э.) [Текст] : учеб. пос. / И. В. Гордиенко-Митрофанова, В. С. Аксенов. – К. : Милленниум, 2003. – 224 с.

Автором показана розвинена язичницька культура зі своєю теологією, міфологією, жрецтвом, багатоликим язичницьким пантеоном і язичницьким літописанням.

Наприкінці посібника містяться хронологічна таблиця і словник термінів і понять.

УДК 2

Г 68

13. Грицюк В. М.

До питання фортифікації племен скіфського часу [Текст] / В. М. Грицюк // Український історичний журнал. – 2007. – №1. – С.169–174.

У статті подається матеріал про розвиток фортифікаційного мистецтва на теренах України у прадавні часи.

УДК 94(477)

14. Ерофалов-Пилипчак Б. Л.

Архитектура имперского Киева [Текст] / Б. Л. Ерофалов-Пилипчак. – К. : А.С.С., 2000. – 192 с.

Ілюстроване видання дає загальну картину архітектурної доби легендарного Києва часів імперської Росії: кінець XVII – початок ХХ століття. Дослідження розгорнуто навколо трьох основ. Перша – дух місця (барокова сутність Києва), друга – зіткнення традицій з вимогами часу (місто та його монарші покровителі) і третя – трансформація архітектурної професії протягом двох століть (від цехового майстра до архітектора-художника).

УДК 7

Е 76

15. Історія культури: нариси з історії української та зарубіжної культури [Текст] : навч. пос. / за ред. В. А. Греченка та ін. – Х. : Легес, 1998. – 300 с.

У посібнику висвітлюються основні аспекти розвитку світової та української культури протягом значного історичного періоду: від первісного суспільства до сучасної доби. Теоретичний та фактичний матеріал доповнюється ілюстраціями з зображенням шедеврів світової та національної культури.

УДК 930.85

І 90

16. Історія світової культури. Культурні регіони [Текст] : навч. пос. / кер. авт. кол. Л. Т. Левчук. – Вид. 3-є, перероб. і доп. – К. : Либідь, 2000. – 520 с.

Орієнтуючись на прийняту ЮНЕСКО типологію культурних регіонів, автори посібника розкривають специфіку культурних процесів у арабо-мусульманському світі, країнах Далекого Сходу, Африки, Латинської Америки. Висвітлюється історична роль культури Київської Русі в загальнослов’янських культуротворчих процесах. Значна увага приділяється українській культурі в контексті духовного самовираження слов’янства, історії української школи та науки.

УДК 930.85

І 90

17. Історія світової та української культури [Текст] : підруч. для внз / В. А. Гречанко, І. В. Чорний, В. А. Кушнерук, В. А.Режко. – К. : Літера ЛТД, 2005. – 464 с.

У підручнику висвітлюються основні аспекти розвитку світової та української культури протягом значного історичного періоду: від первісного суспільства до сучасної доби. Теоретичний та фактичний матеріал доповнюється ілюстраціями із зображенням шедеврів світової та національної культури.

УДК 930.85

І 90

18. Історія України в особах: ХІХ – ХХ ст. [Текст]. – К. : Україна, 1995. – 479 с.

До видання увійшли нариси про людей, котрі відіграли помітну роль в українській історії та культурі ХІХ – ХХ століть.

УДК 94(477)

І 90

19. Історія України в особах: литовсько-польська доба [Текст]. – К. : Україна, 1997. – 272 с.

Литовсько-польська доба в історії України – це три століття, оповиті серпанком забуття, сповнені таємниць і парадоксів. Вони немов випали з пам’яті суспільства. Так склалося, що між Батиєвою навалою та Хмельниччиною наші сучасники схильні бачити глуху порожнечу, хоч подіям, котрі відбувалися в цей період, не бракувало ні драматизму, ні історичної величі. Наблизити до нас згадану епоху покликана ця книга.

До книги увійшли нариси про людей, котрі відіграли значну роль в українській історії та культурі цієї доби.

УДК 94(477)

І 90

20. Історія української культури [Текст] / за заг. ред. І. Крип'якевича. – Вид. 4-е, стереотип. – К. : Либідь, 2002. – 656 с.

Ця ґрунтовна праця створена видатними українськими вченими і мистецтвознавцями Іваном Крип'якевичем, Володимиром Радзикевичем, Миколою Голубцем, Степаном Чарнецьким та Василем Барвінським у 30-ті роки ХХ ст. У яскравій та доступній формі автори подають основні відомості про розвиток українського письменства, образотворчого мистецтва, театру та музики від княжої доби до першої третини ХХ ст. у тісному зв'язку із поступом українського суспільства.

УДК 930.85

І 90

21. Історія української культури [Текст] : у 5 т. Т. 1. Історія культури давнього населення України / Ю. С. Асєєв, В. Д. Баран, І. А. Баранов, В. П. Белозор. – К. : Наукова думка, 2001. – 1135 с.

Вперше в історії нашої держави системно викладається багатовікова історія української культури, її самобутність та зв'язок з іншими культурами, внесок у світову культурну спадщину.

У першому томі видання реконструюється процес первинного залюднення українських теренів, висвітлюється культура різних етносів: культура Трипілля, давніх слов’ян, скіфів та сарматів, культура населення античних держав Північного Причорномор’я. Досліджується становлення, розквіт і занепад культури Київської Русі.

Наприкінці тому міститься іменний покажчик.

УДК 930.85

І 90

22. Історія української культури [Текст] : у 5 т. Т. 2. Українська культура ХІІІ – першої половини ХVІІ століть / В. С. Александрович, В. Г. Балушок, М. Б. Боянівська, Л. В. Войтович. – К. : Наукова думка, 2001. – 847 с.

У другому томі видання висвітлюється розвиток освіти, мистецтва і літератури, стан наукових знань в Україні впродовж ХІІІ – першої половини ХVІІ століть. Окремі розділи присвячено рукописній книзі, виникненню і поширенню друкарства, освіті.

Наприкінці тому міститься іменний покажчик.

УДК 930.85

І 90

23. Історія української культури [Текст] : у 5 т. Т. 3. Українська культура другої половини ХVІІ – ХVІІІ століть / В. С. Александрович, В. Й. Борисенко, Т. М. Виворт, В. М. Горобець. – К. : Наукова думка, 2003. – 1246 с.

Третій том видання присвячено еволюції національного культурного процесу в другій половині ХVІІ – ХVІІІ ст. На широкому історичному тлі висвітлюються основні формовияви культурно-духовного життя тогочасної України: освіта, мистецтво, література, розвиток гуманітарних, природничих і технічних знань, книговидавнича справа, культурно-господарські пріоритети тощо. Увагу зосереджено на питаннях політичної й правової культури, на становленні державної та соціальної ідеології, еволюції світогляду й суспільно-політичної свідомості як окремих соціальних страт, так і суспільства загалом. Розглядаються внутрішні зв'язки та закономірності українського культурного процесу, його місце у всесвітній культурно-історичній цивілізації.

Наприкінці тому міститься іменний покажчик.

УДК 930.85

І 90

24. Історія української культури [Текст] : у 5 т. Т. 4. Українська культура другої половини ХІХ століття. Кн. 2 / М. П. Бондар, М. П. Загайкевич, Р. Я. Пилипчук, В. В. Рубан. – К. : Наукова думка, 2005. – 1293 с.

Четвертий том видання присвячено еволюції національного культурного процесу в другій половині ХІХ ст. На широкому історичному тлі висвітлюються основні формовияви культурно-духовного життя тогочасної України: мистецтво, література, архітектура і містобудування, народне декоративне мистецтво, художні промисли.

Наприкінці тому міститься іменний покажчик.

УДК 930.85

І 90

25. Історія української культури [Текст]. – Миколаїв, 1996. – 210 с.

Викладення  матеріалу у книзі побудовано відповідно до концепції історії України, що міститься у працях М. С. Грушевського, І. П. Крип’якевича, М. Ю. Брайчевського та інших відомих дослідників. Водночас акцент робиться на комплексному підході до аналізу і характеристики етапних досягнень українського народу в галузі культури упродовж тривалої боротьби за національну незалежність і власну державність.

УДК 930.85

І 90

26. Історія української та зарубіжної культури [Текст] : навч. пос. / за ред. С. М. Клапчука, В. Ф. Остафійчука. – К. : Знання, 1999. – 326 с.

Навчальне видання розкриває закономірності, характерні ознаки та особливості світового культурного процесу від давніх часів до сучасності. Українська культура розглядається як система національних цінностей у поєднанні з розвитком світового культурного процесу. Подаються відомості про видатних діячів освіти, науки, літератури і мистецтва.

УДК 930.85

І 90

27. Кордон М. В.

Українська та зарубіжна культура [Текст] : навч. пос. для внз / М. В. Кордон. – К. : ЦУЛ, 2003. – 508 с.

У навчальному посібнику матеріал викладено за основними етапами розвитку культури – від первісного суспільства до сьогодення. Розглядаються, насамперед, питання розвитку освіти, наукових знань, літератури і мистецтва. Посібник складається з лекцій, до кожної лекції додається словник термінів і понять.

Наприкінці посібника міститься хронологічна таблиця.

УДК 930.85

К 66

28. Котляр М. Ф.

Галицько-Волинська Русь [Текст] / М. Ф. Котляр. – К. : Альтернативи, 1998. – 336 с.

Ця книга написана на основі дослідження широкого кола різноманітних давньоруських та іноземних писемних джерел, що є підґрунтям, на якому вченими вибудовується історія та культура Галицько-Волинської Русі Х – ХІІІ ст.

УДК 94(100)

К 73

29. Котляр М. Ф.

Історія України в особах: давньоруська держава [Текст] / М. Ф. Котляр. – К. : Україна, 1996. – 240 с.

Історія може бути науково об’єктивною і живою лише тоді, коли розповідатиме про реальних людей тих, які творили історичний процес, впливаючи на нього й відіграючи тим самим важливу роль у долі свого народу. З низки нарисів про видатних осіб тієї епохи ми набуваємо уявлення про Давньоруську державу ІХ – ХІІІ ст. у всьому розмаїтті політичного, економічного і культурного життя.

УДК 94(477)

К 73

30. Культура і побут населення України [Текст] : навч. пос. / за ред. В. І. Наулько, Л. Ф. Артюр, В. Ф. Горленко та інш. – Вид. 2-ге доп. і перероб. – К. : Либідь, 1993. – 288 с.

Авторським колективом подано огляд основних етапів етнічної історії України, розвиток різноманітних сфер матеріальної та духовної культури, її населення. У посібнику містяться також відомості про українську діаспору та її культурні надбання.

Наприкінці посібника міститься короткий термінологічний  словник.

УДК 39

К 90

31. Культура Киевской Руси [Текст] // Культурология: история мировой культуры : учеб. / под. ред. А. Н. Марковой. – 2-е изд., перераб. и доп. – М., 1998. – С. 192–198.

Розглядається культура Київської Русі: релігія, писемність, освіта, література, архітектура, ремесла.

УДК 930.85

К 90

32. Культурологія [Текст] : навч. пос. / А. Г. Баканурський, А. Б. Александров, Т. Ю. Дашкова та ін. ; під заг. ред. А. Г. Баканурського, Г. С. Краснокутського, Л. Л. Сауленка. – 2-е вид. – К. : Професіонал, 2005. – 208 с.

Навчальний посібник містить лекції, мета яких прослідкувати формування української і зарубіжної культур, що протягом століть зазнавали впливу різноманітних факторів – від біологічних і етнологічних (тобто пов’язаних з історією формування і розвитку народів) до соціально-політичних закономірностей і навіть історичних подій випадкового характеру.

УДК 930.85

К 90

33. Кульчицький С. В.

Україна між двома війнами (1921 – 1939 рр.) [Текст] / С. В. Кульчицький. – К. : Альтернативи, 1999. – 335 с.

Одинадцятий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝  висвітлює роки мирного розвитку України між двома світовими війнами. Окремі розділи розкривають стан української культури 20 – 30 рр.

УДК 94(477)

К 90

34. Лекції з історії світової та вітчизняної культури [Текст] : навч. пос. для внз / А. В. Яртись, С. М. Шендрик, С. О. Черепанова та ін.; за ред. А. В. Яртися, В. П. Мельника. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – Л. : Світ, 2005. – 568 с.

У навчальному посібнику висвітлена історія культурної еволюції людства, зокрема й українського народу, з’ясовано закономірності й основні етапи цієї еволюції, розглянута ґенеза та розвиток загальнолюдських гуманістичних цінностей.

УДК 930.85

Л 43

35. Лисий І. Я.

Філософська і мистецька культура [Текст] / І. Я. Лисий. – К. : Києво-Могилянська академія, 2004. – 368 с.

Автор аналізує актуальні проблеми розвитку культури України в їх філософському аспекті. Значну увагу приділено питанням української мистецької культури, релігійним вимірам національної культури і мистецтва.

У окремі розділи увійшли праці, присвячені Києво-Могилянській академії та її ролі в історії України, а також актуальні публіцистичні виступи.

УДК 930.85

Л 63

36. Литвин В. М.

Україна на межі тисячоліть (1991 – 2000 рр.) [Текст] / В. М. Литвин. – К. : Альтернативи, 2000. – 359 с.

Чотирнадцятий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝  присвячений становленню України як незалежної держави. У четвертому розділі подається огляд культурного життя України з 1991 до 2000 р.

УДК 94(477)

Л 64

37. Лобас В. Х.

Українська і зарубіжна культура [Текст] : навч. пос. для внз / В. Х. Лобас. – К. : МАУП, 2000. – 224 с.

У навчальному посібнику представлено історію культури Сходу і Заходу. Запропонована управлінська модель культури, яка використовується для порівняння культур Сходу й Заходу з метою виявлення специфіки української культури та її місця у світовій культурі.

УДК 930.85

Л 68

38. Любар О. О.

Історія української школи і педагогіки [Текст] : навч. пос. / О. О. Любар, М. Г. Стельмахович, Д. Т. Федоренко ; за ред. О. О. Любара. – К. : Знання, 2003. – 450 с.

Подається аналіз становлення і розвитку автентичної педагогічної думки, українського шкільництва, національної освіти, народних традицій родинно-шкільного і громадянського виховання дітей та молоді на теренах України з найдавніших часів до сучасності.

УДК 37

Л 93

39. Максимович М. О.

Вибрані твори з історії Київської Русі, Києва і України / уклад., коротка біогр. та ком. П. Г. Маркова. – К. : Вища шк., 2004. – 503 с.

Максимович М. О. своєрідно веде дискусію про Київську Русь в давні часи. Беручи за основу "Повість временних літ", він розглядає на її фоні багато аспектів проблеми. Вчений запропонував нову періодизацію історії, яка в його трактуванні має бути спільною для України і Росії.

Максимович М. О. поклав початок критичного освоєння історичних звісток, представивши науці тих років ряд нових висновків про стародавній Київ.

Максимович М. О. розглядав етнографію і народну творчість як важливі науки, що дозволяють глибше осмислити історію народу, "його дух, традиції, звичаї і перекази". Наприкінці книги містяться коментарі укладача професора П. Г. Маркова.

УДК 94(477)

М 17

40. Макушенко П. И.

Народная деревянная архитектура Закарпатья (ХVIII – нач. ХХ в.) [Текст] / П. И. Макушенко. – М. : Стройиздат, 1976. – 160 с.

У книзі розповідається про дерев'яну архітектуру Закарпаття, створену народними майстрами. Показано своєрідність народної творчості цього краю, його художні принципи і будівельні традиції, зв'язок з архітектурою суміжних країн і сусідніх народів.

Розглядаються пам'ятники, починаючи з ХVII ст. (до початку ХХ ст.), так як більш ранніх зразків дерев’яної архітектури в Закарпатті не збереглося.

УДК 7

М 17

41. Матвєєва Л. Л.

Культурологія [Текст] : курс лекцій : навч. пос. для внз / Л. Л. Матвєєва. – К. : Либідь, 2005. – 512 с.

У посібнику основні теми згуртовано в чотири блоки: культурологія (зміст та історія становлення); онтологія культури; феномени культури; сучасність і майбутнє культури. Розкриваються специфіка культури як людської форми життєдіяльності, висвітлюється історія становлення кульурологічної думки, аналізуються основні наукові концепції культурного розвитку. Значна увага приділяється проблематиці сучасної культури, зокрема художньої. Наприкінці навчального посібника  міститься  словник термінів.

УДК 130.2

М 33

42. Матвєєва Л. В.

Становлення Української академії наук (1918 – 1928 рр.) [Текст] / Л. В. Матвєєва // Український історичний журнал. – 2008. – №6. – С. 4–26.

Для висвітлення одного з етапів формування Української академії наук залучено значну кількість документальних джерел.

УДК 001(091)

 

43. Художественная культура Древней и средневековой Руси [Текст] / Л. И. Лепилина // Мировая художественная культура : учеб. пос. в 2 т. Т. 1. / Б. А. Эренгросс, Е. А. Ботвинник, В. Е. Комаров ; под ред. Б. А. Эренгросс. – 2-е изд., перераб. доп. – К., 2005. – С. 176–227.

У виданні висвітлено основні етапи розвитку культури Давньої та середньовічної Русі.

УДК 930.85

М 64

44. Мировая художественная культура: Древний Египет. Скифский мир [Текст] : хрестоматия / сост. И. А. Химик. – СПб : Лань, 2004. – 800 с.

Цей том хрестоматії присвячений художній культурі, що формувалася в землеробських цивілізаціях і кочових суспільствах.

Книга містить відібрані фрагменти робіт російських і зарубіжних вчених, що охоплюють різні галузі історії мистецтва, естетики, філософії, культурології. Більш ніж 100 відомих дослідників розвивають внутрішню тему тому – становлення і розвиток художньої культури Стародавнього Єгипту і Скіфії.

У виданні міститься більше 800 ілюстрацій, які відтворюють чудові пам'ятки давньоєгипетського мистецтва і скіфського звіриного стилю. Наприкінці книги міститься словник термінів.

УДК 930.85

М 64

45. Мірчук І.

Напрямки української культури [Текст] / І. Мірчук ; за ред. та з передм. М. Шафовала. – Мюнхен, 2003. – 53 с.

Основна теза праці: Україна ніколи не втрачала органічного зв’язку з культурними центрами Заходу, негайно переносячи їхні ідеї на Схід. Отже, Україна була країною, яка уможливлювала зв’язок між культурами, будучи свідомою своєї приналежності до західного культурного світу та зберігаючи при цьому власну ідентичність.

УДК 930.85

М 64

46. Мурзин В. Ю.

Скифы [Текст] / В. Ю. Мурзин // Николаев. – 2001. – № 3 – 4. – С. 64–69.

У статті висвітлено становлення та розвиток скіфської держави, її культуру.

УДК 94(477)

47. Нагребельний В.

Правовий статус Національної академії наук України : історія, сьогодення, перспективи розвитку [Текст] / В. Нагребельний // Вісник Національної академії правових наук України. – 2013. – №3. – С. 39–47.

У статті, присвяченій 95-річчю заснування Національної академії наук України, висвітлюються питання історії становлення правового статусу НАН України та його розвитку на сучасному етапі.

УДК 001(091)

 

48. Нікітенко Н. М.

Софія Київська [Текст] : путівник / Н. М. Нікітенко. – К. : Амадей, 2001. – 96 с.

Софійський собор – неповторне уособлення тисячолітньої історії Руси-України. Разом с ансамблем монастирських споруд XVIII ст. на його подвір’ї собор є найкоштовнішою перлиною в короні української культури. Втім він належить усьому людству, адже його внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

УДК 9

Н 62

49. Образ Христа в українській культурі [Текст] : збірник наукових праць. – 2-ге вид. – К. : Академія, 2003. – 200 с.

Збірник наукових праць присвячено аналізові образу Христа в українській культурі, починаючи від доби Київської Русі до наших днів. У ньому досліджуються зразки агіографічної літератури, творчості Петра Могили, Лазаря Барановича, Григорія Сковороди, Миколи Гоголя, Лесі Українки, представників сучасного мистецтва, а також пам'ятки української іконографії.

УДК 930.85

О - 23

50. Огієнко І. (Митрополит Іларіон)

Історія української літературної мови [Текст] / І. Огієнко ; упоряд., авт. передмови і коментарів М. С. Тимошик. – 2-ге вид., випр. – К. : Наша культура і наука, 2004. – 436 с.

У історичному розрізі автор показав той воістину тернистий шлях, яким пройшла українська мова в умовах століть заборон, утисків і обмежень. Дослідив феномен незнищенності її як "душі нації", "найціннішого скарбу" народу. Наприкінці книги містяться коментарі укладача Миколи Тимошика.

УДК 811.161.2

О - 36

51. Огієнко І. (Митрополит Іларіон)

Свята Почаївська лавра [Текст] / І. Огієнко ; упоряд., авт. передмови М. С. Тимошик. – К. : Наша культура і наука, 2004. – 440 с.

У основі дослідження – історія твердині православ'я на святій Почаївській горі. Детально розповідається про головні лаврські святині – цільбоносну стопу та чудотворну ікону Божої Матері, чудотворні мощі святих; аналізуються чудеса, які в різні часи творилися на цьому місці; описуються зруйновані і відновлені церкви, їх архітектурні особливості та змістовне наповнення іконостасів тощо. Головною ідеєю твору стала незламність духу українського народу, вірність вірі своїх батьків, готовність і вміння кращих представників цього народу боронити свої національні святині.

УДК 9

О - 36

52. Огієнко І. (Митрополит Іларіон)

Українська культура [Текст] / І. Огієнко ; упор., автор передмови та коментарів М. С. Тимошик. – К. : Наша культура і наука, 2001. – 342 с.

Улітку 1918 український вчений, митрополит, політичний, громадський і церковний діяч Іван Огієнко виступив засновником і став першим ректором Кам'янець-Подільського державного українського університету, в якому пізніше почав читати курс лекцій “Українська культура”. Саме за цими лекціями і видана ця книга. У ній містяться матеріали на тему культури давньої України, видання доповнене тематичними ілюстраціями, прикладами московського скорописного письма тощо.

УДК 930.85

О - 36

53. Павленко С. О.

Іван Мазепа як будівничий української культури [Текст] / С. О. Павленко. – К. : Києво-Могилянська академія, 2005. – 304 с.

Доба І. Мазепи (кін. XVII – поч. XVIII ст.) – це не стільки злет до певного рівня культурного життя, скільки небачений до того розквіт на теренах України творчості, духовних набутків. Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприкінці XVII – поч. XVIII ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття.

УДК 94(477)

П 12

54. Попович М. В.

Нарис історії культури України [Текст] / М. В. Попович. – К. : АртЕк, 1999. – 728 с.

Книга є нарисом історії культури України як комплексу характерних матеріальних і духовних здобутків суспільства. До духовної культури включаються не тільки література, філософія, та різні мистецтва, а й спосіб життя, система цінностей, традицій та вірувань.

УДК 930.85

П 58

55. Провідники духовності в Україні: Державні і громадські діячі. Церковні діячі. Письменники, публіцисти і видавці. Діячі науки і освіти. Митці і дослідники мистецтва [Текст] / за ред. І. Ф. Кураса. – К. : Вища шк., 2003. – 783 с.

Наведено відомості про широку плеяду найвидатніших державотворців, діячів культури, науки, освіти, церкви, які на різних історичних етапах пробуджували суспільну свідомість, долали стан соціальної апатії, пропагували народні традиції, опікувалися проблемами духовного відродження і розбудови Української держави.

УДК 94(477)

П 78

56. Русина О. В.

Україна під татарами і Литвою [Текст] / О. В. Русина. – К. : Альтернативи, 1998. – 319 с.

Шостий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝  присвячений одній із найменш висвітлених у літературі епох української історії – часові од Батиєвої навали (1239 – 1241 рр.) до Люблінського сейму (1569 р.). У окремому розділі розглядається українська духовна культура тих часів.

УДК 94(477)

Р 82

57. Рубльов О. С.

Українські визвольні змагання 1917 – 1921 рр. [Текст] / О. С. Рубльов, О. П. Реєнт. – К. : Альтернативи, 1999. – 319 с.

Десятий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝  присвячений буремним подіям 1917 – 1921 рр., коли Україна вперше в ХХ ст. намагалася вибороти незалежність. У окремих розділах розглядаються заходи уряду П. Скоропадського в релігійній та культурних сферах; соціокультурна ситуація за часів Директорії та політика більшовиків у духовній сфері 20-х р.

УДК 94(477)

Р 82

58. Художественная культура Киевской Руси [Текст] / А. П. Садохин, Т. Г. Грушевицкая // Мировая художественная культура : учеб. пос. / А. П. Садохин, Т. Г. Грушевицкая. – М., 2000. – С. 356–388.

Розглядається культура Київської Русі: культура язичницької Русі та культура Давньої Русі до монгольської навали.

УДК 930.85

С 14

59. Сарбей В. Г.

Національне відродження України [Текст] / В. Г. Сарбей. – К. : Альтернативи, 1999. – 336 с.

Дев’ятий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝ присвячений національно-культурному відродженню України кінця XVIII – початку XX ст., обумовленому поширенням масового національного самоусвідомлення і піднесення національного руху, розвитком усіх галузей культурного життя українців.

УДК 94(477)

С 20

60. Сележан Й. Ю.

Основи національного виховання: українознавство: ритуально-міфологічна, звичаєва та обрядова культура українців [Текст] : хрестоматія / Й. Ю. Сележан. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2005. – 272 с.

Висвітлено культурно-історичне та національне підґрунтя виховного процесу в сім’ї та навчальних закладах. Осмислено засади та методи відродження національної педагогіки в історичному, філософському та релігієзнавчому аспектах, беручи за основу національну символіку, проблеми духовності як консолідації суспільства, духовності особистості в сучасному суспільстві, риси української ментальності, мови.

УДК 37

C 29

61. Семчишин М.

Тисяча років української культури: історичний огляд культурного процесу [Текст] / М. Семчишин. – 2-ге вид. фототипне. – К. : Друга ріка, 1993. – 550 с.

Автором подається  історичний огляд кульного процесу України з найдавніших часів до середини ХХ ст.

УДК 930.85

С 30

62. Соболев А. Н.

Мифология славян. Загробный мир по древнерусским представлениям [Текст] : литературно-исторический опыт исследования древнерусского народного миросозерцания / А. Н. Соболев ; оформ. обложки С. Шапиро, А. Олексенко. – СПб. : Лань, 1999. – 272 с.

У виданні подається ретроспективний огляд поглядів на життя, смерть і потойбічний світ давньоруської людини.

УДК 2

С 54

63. Сисоєва С. О.

Нариси з історії розвитку педагогічної думки [Текст] : навч. пос. / С. О. Сисоєва, І. В. Соколова. – К. : ЦУЛ, 2003. – 308 с.

Розглядається становлення та розвиток світової та української педагогічної думки. Досліджується історія створення національної системи освіти: функціонування єзуїтських шкіл, Замостської академії, Острозької школи, а також Львівської братської школи, Київської братської школи та Києво-Могилянської колегії, яка в 1701 р. була реорганізована в Київську академію.

УДК 37

Л 93

64. Степовик Д. В.

Історія української ікони Х – ХХ ст. [Текст] / Д. В. Степовик. – К. : Либідь, 1996. – 440с.

У книзі розкриваються особливості розвитку української ікони від хрещення Київської Русі до нашого часу. Дається періодизації історії ікономалювання, висвітлюються перебіг стилів і характерні риси української ікони, які відрізняють її від інших ікономалярських шкіл, аналізуються осередки та школи ікономалювання. Значна увага приділяється продовженню національних ікономалярських традицій у діаспорі.

Наприкінці видання міститься список ілюстрацій.

УДК 7

С 79

65. Сто найвідоміших шедеврів України [Текст] / О. Ламонова, Т. Романовська, М. Русяєва, В. Рябова та інш. ; під заг. ред. М. Русяєвої. – К. : Автограф, 2004. – 496 с.

"100 найвідоміших шедеврів України" – книга про художні твори, які виготовлені або зберігаються на території України. У виданні подається інформація про скарби тисячолітньої історії зі скіфських курганів, про зразки книжкової майстерності, про видатні пам'ятки писемності, архітектури, скульптури, живопису. Особливу увагу приділено археологічним знахідкам із давніх поселень і міст, заснованих тисячі років тому.

УДК 930.85

С 81

66. Сушинський Б. І.

Велесова книга предків. "Велесова книга" у перекладі та літературній інтерпретації Богдана Сушинського [Текст] / Б. І. Сушинський. – К. : ЯВФ, 2004. – 256 с.

"Велесова книга" – один із найзагадковіших літописів, творений на дерев'яних дощечках і випадково виявлений на початку ХХ ст. Оригіналу його не збереглося, а вчені й досі полемізують, що це: геніальна пам'ятка давнини, чи підробка містіфікаторів?

У книзі розглядаються основні проблеми пізнання "Велесової книги" і подаються версії та зауваження щодо її авторства і тлумачення. А головне – це перший прозорий переклад"Велесової книги", з літературною обробкою та інтерпретацією цього літопису.

УДК 94(477)

С 91

67. Токарев С. А.

Религия древних славян [Текст] / С. А. Токарев // Религия в истории народов мира / С. А. Токарев ; общ. ред. и предисл. А. Н. Красникова. – Изд. 5-е , испр. и доп. – М. , 2005. – Гл. 10. – С. 195–207.

Досліджується давня, дохристиянська релігія слов’янських народів: вірування, міфологія, культи, знахарство і лікувальна магія.

УДК 2

Т 51

68. Толочко О. П.

Київська Русь [Текст] / О. П. Толочко, П. П. Толочко. – К. : Альтернативи, 1998. – 351 с.

Четвертий том 15-томного видання ˝Україна крізь віки˝ присвячений історії Київської Русі від часів її формування до монгольської навали. Висвітлені питання походження Русі, її політичного, релігійного та культурного життя.

УДК 94(100)

Т 52

69 Толочко П. П.

Київська Русь [Текст] / П. П. Толочко. – К. : Абрис, 1996. – 360 с.

Книга присвячена одному із найяскравіших періодів історії України – Київській Русі. У виданні відтворено широку картину політичного, соціально-економічного, культурного розвитку країни.

Наприкінці книги міститься іменний покажчик.

УДК 94(100)

Т 52

70. Українська культура: історія і сучасність [Текст] : навч. пос. / за ред. С. О. Черепанової. – Львів : Світ, 1994. – 456 с.

У навчальному посібнику розглядаються основні напрями розвитку духовної культури (релігія, християнство, освіта, філософія, право), мистецтво (архітектура, скульптура, живопис, графіка, література, музика, театр), зарубіжні культурні взаємозв’язки України.

УДК 930.85

У 45

71. Українська та зарубіжна культура [Текст] : підручник / Л. В. Анучина, Н. Є. Гребенюк, О. А. Лисенко та ін. ; за ред. В. О. Лозового. – Х. : Одіссей, 2006. – 376 с.

Перша частина підручника присвячена аналізу первісної культури, культури давніх цивілізацій та доби середньовіччя, у другій – подається розвиток західноєвропейської культури від Ренесансу до кінця ХХ ст., третя – пов’язана з характеристикою російської культури від часів створення Московської держави до розпаду СРСР. Четверта – процесу становлення і розвитку української культури як самобутнього явища.

УДК 930.85

У 45

72. Українська та зарубіжна культура [Текст] : навч. пос. / М. М. Закович, І. А. Зязюн, О. М. Семашко та ін. ; за ред. М. М. Закович. – К. : Знання, 2000. – 622 с.

Навчальний посібник розкриває світ української культури, широку панораму її історичного розвитку, знайомить с численними маловідомими фактами, подіями і джерелами. Подається розвиток світової та української культури від первісної культури до західної культури ХХ століття.

Наприкінці навчального посібника міститься словник іншомовних слів і термінів.

УДК 930.85

У 45

73. Українське мистецтво та архітектура кінця ХІХ – ХХ ст. [Текст] / НАНУ Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського. – К. : Наук. думка, 2000. – 240 с.

У книзі розглядаються малодосліджені проблеми розвитку українського мистецтва та архітектури на зламі ХІХ – ХХ ст. Висвітлюються новаторські пошуки та використання художніх традицій життя у різних регіонах України, творчість маловідомих або й зовсім невідомих митців. Досліджуються такі явища, як український модерн, український авангард, роль імпресіонізму в українському образотворчому мистецтві.

УДК 7

У 45

74. Хижняк З. І.

Ректори Києво-Могилянської академії. 1615 – 1817 рр. [Текст] / З. І. Хижняк. – К. : Академія, 2002. – 192 с.

Зібрано автентичну інформацію про життєвий шлях та діяльність ректорів Києво-Могилянської академії за період 1615 – 1817 рр.

УДК 37

Х 43

75. Параска Хома [Текст] : альбом / П. П. Хома ; авт.-упоряд. В. А. Качкан. – К. : Мистецтво, 1983. – 95 с.

У альбомі репродуковано близько ста кращих творів відомої майстрині з Прикарпаття, автора багатьох оригінальних декоративних розписів, зокрема серій «Польові квіти», «Садові квіти», «Бузок цвіте» та ін. Вступна стаття розповідає про життєвий і творчий шлях художниці.

УДК 7

Х 76

 

76. Хрещатик [Текст] : культурологічний путівник / упор. і ред. В. М. Грузин. – К. : Амадей, 1997. – 160 с.

У книзі не тільки відтворюється історія виникнення і забудови старого Хрещатика, що загинув у полум’ї другої світової війни, атмосфера його життя в товщі різних історичних епох, а й детально розповідається про кожну споруду Хрещатика, з архітектурно-естетичної точки зору оцінюється будинок за будинком і, зрештою, весь ансамбль.

УДК 9

Х 91

77. Художня культура світу: європейський культурний регіон [Текст] : навч. пос. / Н. Є. Миропольська, Е. В. Бєлкіна, Л. М. Масол, О. І. Оніщенко. – К. : Вища школа, 2001. – 191 с.

Видання висвітлює найвизначніші явища художньої культури Європи від античності до наших днів. У ньому розглядається творчість видатних митців – представників різних країн та епох, чиї імена назавжди увійшли до культурної скарбниці людства. Окремий розділ присвячений давньоруській іконі.

УДК 930.85

Х 98

78. Шаров І. Ф.

100 видатних імен України [Текст] / І. Ф. Шаров. – К. : Альтернативи, 1999. – 496 c.

«Сто видатних імен України» – перший крок до осягнення нашої історії через призму сприйняття життя і діяльності найвидатніших постатей, що прославили своїми подвигами й ділами українську землю.

УДК 94(477)

Ш 2679. Шевнюк О. Л.

Українська та зарубіжна культура [Текст] : навч. пос. / О. Л. Шевнюк. – К. : Знання-Прес, 2002. – 277 с.

Посібник розкриває світ української та світової культури.  Українська культура досліджується в контексті розвитку світової культури. Саме буття України на стику культур зумовило її зв’язок із загальносвітовим історико-культурним простором. Цілісність української культури постає також у рівноцінності самих текстів культури: живопис, скульптура, музика, література, архітектура, одяг, наукові відкриття, документи, філософські твори.

Наприкінці посібника містяться іменний та предметний покажчики.

УДК 930.85

Ш 37

79. Шейко В. М.

Історія української культури [Електронний ресурс] : навч. пос. / В. М. Шейко, Л. Г. Тишевская. – 1 CD-ROM. – К. : Кондор, 2006.

У посібнику розкриваються процеси історичного розвитку української культури. Висвітлюється соціально-історична обумовленість художньо-культурологічних процесів в Україні з найдавніших часів до поч. ХХІ ст. Значна увага приділяється огляду джерел та літератури з питань формування та еволюції української культури. При цьому історія вітчизняної культури розглядається через призму національно-культурного відродження, яке розгортається на українських землях.

УДК 930.85

Ш 39

80. Юхимець Г. М.

Українське радянське мистецтво 1941 – 1960 років [Текст] / Г. М. Юхимець. – К. : Мистецтво, 1983. – 157 с.

У книзі надається аналіз розвитку українського образотворчого мистецтва з 1941 по1960 рр.

УДК 7

Ю 94

 

Довідкова література

 

  1. Довідник з історії України (А – Я) [Текст] / за заг. ред. І. Підкови, Р. Шуста. – 2-ге вид., доопр. і доп. – К. : Генеза, 2001. – 1136 с.

Автори пояснюють основні історичні терміни і поняття, подають короткі довідки про найважливіші події української історії та культури, біографії українських і зарубіжних державних, політичних, громадських, культурних і військових діячів, літераторів, учених і митців, життя та діяльність яких були пов'язані з Україною.

УДК 9(03)

Д 58

2. Енциклопедія історії України [Текст] : у 10 т. Т.5. Кон-Кю. – К. : Наукова думка, 2008. – 568 с.

Авторський колектив дає  тлумачення основних історичних термінів і понять, короткі довідки про найважливіші події української історії та культури, біографії українських і зарубіжних державних, політичних, громадських, культурних і військових діячів, літераторів, учених і митців, життя та діяльність яких були пов'язані з Україною.

УДК 9(03)

Е 64

3. Енциклопедія історії України [Текст] : у 10 т. Т.6. Ла-Мі. – К. : Наукова думка, 2009. – 784 с.

Авторський колектив дає  тлумачення основних історичних термінів і понять, короткі довідки про найважливіші події української історії та культури, біографії українських і зарубіжних державних, політичних, громадських, культурних і військових діячів, літераторів, учених і митців, життя та діяльність яких були пов'язані з Україною.

УДК 9(03)

Е 64

4. Ілюстрована енциклопедія історії України (від найдавнішого часу до кінця XVIII ст.) [Текст] / автор тексту О. Кучерук ; іл. та худож. оформ. Л і С. Голембовських, С. Білостоцького. – К. : Сплах ЛТД, 1998. – 216 с.

У енциклопедії подаються короткі характеристики видатних діячів минулого, розглядається значна кількість подій, явищ, пам’яток літератури, історії та культури, починаючи з давніх-давен і до кінця XVIII ст.

УДК 9(03)

І 49

5. Києво-Могилянська академія в іменах. XVII – XVIII ст. [Текст] : енциклопедичне видання / упоряд. З. І. Хижняк ; за ред. В. С. Брюховецького. – К. : Академія, 2001. – 736 с.

Ця книга – перша спроба стисло й систематизовано подати інформацію про життєвий шлях та діяльність вихованців і діячів Києво-Могилянської академії 17 – 18 ст. В енциклопедії представлено майже 1500 імен: гетьманів, церковних ієрархів, козацьких старшин, письменників, медиків, композиторів та багатьох інших знаних і незнаних досі осіб, діяльністю яких творився дух нації, її ментальність, спосіб життя .

УДК 94(477)+929

К 38

6. Київ [Текст] : енциклопедичне видання. – К. : Альтернативи, 2001. – 618 с.

Це видання є своєрідним літописом Києва.

УДК 9

К 38

7. Макаров А. Н.

Малая энциклопедия киевской старины [Текст] / А. Н. Макаров. – К. : Довіра, 2002. – 558 с.

Мета видання – надати загальні знання з київської давнини, української міської культури ХІХ ст. При написанні енциклопедії автор користувався колекцією київських переказів, легенд, літературних анекдотів, цікавих цитат з хроніки міських газет XIX ст.

УДК 9(03)

М 15

8. Максаковский В. П.

Памятники Украины [Текст] / В. П. Максаковский // Всемирное культурное наследие : справочник / В. П. Максаковский. – М., 2002. – С. 388–391.

У довіднику охарактеризовано 418 пам'ятників, офіційно занесених до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО станом на 1 січня 1998. До теперішнього часу в Список ЮНЕСКО входять тільки два українських історико-культурних об'єкта. Обидва вони знаходяться в Києві і відносяться до числа найстаріших на всій території колишнього СРСР. Це Собор Софії і Києво-Печерська лавра.

УДК 9(03)

М 17

9. Малий словник історії України [Текст] : довідник / В. А. Смолій, С. В. Кульчицький, О. М. Майборода. – К. : Либідь, 1997. – 464 с.

У словнику подано основні відомості з історії України від найдавніших часів до сьогодення. Міститься інформація з археології, демографії, економіки, політології, історії культури. Наведено біографічні дані багатьох історичних діячів.

УДК 9(03)

М 19

10. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР [Текст] : ил. справочник-каталог: в 4-х т. Т. 1. / редкол. Ю. С. Асеев (отв. ред.) и др. – К. : Будівельник, 1983. – 160 с.

У 1-му томі довідника-каталогу надано систематизовані відомості про всі пам'ятки містобудування та архітектури Києва і Київської області, які охороняються державою. Текст доповнений фотографіями та кресленнями.

УДК 7

П 15

11. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР [Текст] : ил. справочник-каталог: в 4-х т. Т. 2. / редкол. : И. А. Игнаткин (отв. ред.) и др. – К. : Будівельник, 1985. – 336 с.

У 2-му томі довідника-каталогу надано систематизовані відомості про всі пам'ятки містобудування та архітектури Вінницької, Волинської, Ворошиловградської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Кримської областей, які охороняються державою. Текст доповнений фотографіями та кресленнями.

УДК 7

П 15

12. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР [Текст] : ил. справочник-каталог: в 4-х т. Т. 3. / редкол. : Г. Н. Логвин (отв. ред.) и др. – К. : Будівельник, 1985. –337 с.

У 3-му томі довідника-каталогу надано систематизовані відомості про всі пам'ятки містобудування та архітектури Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської та Рівненської областей, які охороняються державою. Текст доповнений фотографіями та кресленнями.

УДК 7

П 15

13. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР [Текст] : ил. справочник-каталог: в 4-х т. Т. 4. / гл. ред. Н. Л. Карликов. – К. : Будівельник, 1986.

У 4-му томі довідника-каталогу надано систематизовані відомості про всі пам'ятки містобудування та архітектури Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської та Чернівецької областей, які охороняються державою. Текст доповнений фотографіями та кресленнями.

УДК 7

П 15

bottom of page