top of page

 

ВІДКРИТІ ОСВІТНІ РЕСУРСИ

 

Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources, OER) – це навчальні або наукові ресурси, які є вільно доступними, відкритими для користувачів. До відкритих освітніх ресурсів відносять електронні підручники, навчальні відео-, аудіоматеріали, презентації, тести, тренажери, а також інші електронні навчальні засоби. Відкриті освітні ресурси розміщені у спеціалізованих репозитаріях. Користувачі відкритих освітніх ресурсів представлені різними цільовим групами: учні, студенти, вчителі, викладачі. Крім використання відкритих освітніх ресурсів у навчальному процесі вони можуть бути цікавими для тих, хто здобуває освіту неформально.

Відкриті освітні ресурси підтримують культуру спільного навчання, творення, обміну і співпраці.

Кейптаунська Декларація (2008), один із ключових документів, що окреслює цілі та методи руху для побудови і розвитку відкритих освітніх ресурсів.

 

Однією з особливостей таких ресурсів на відміну від безкоштовних ресурсів є їх відкритість, яка полягає у використанні ліцензії, що дозволяє їх вільне використання, переробку інтелектуальної власності третіми особами. Найпоширенішою ліцензією, яка застосовується до відкритих освітніх ресурсів, є ліцензія Creative Commons.

 

Creative Commons — неприбуткова організація, що має на меті збільшення кількості творчих матеріалів, доступних для використання та розповсюдження. Організація розробила та оприлюднила декілька ліцензійних угод стосовно авторських прав, відомих як Creative Commons licenses.

 

Ліценція Creative Commons - група уніфікованих текстів, що описують умови використання творів, до яких вони додаються.

 

Ліцензії Creative Commons розроблені, з метою надати авторам можливість дозволити широкому колу людей безоплатно поширювати власні твори при дотриманні ряду умов.

 

Ліцензії Creative Commons було створено, щоб дати можливість авторам легко означити набір свобод та умов використання їхніх творів, зокрема в Інтернеті, а громадськості — легко ідентифікувати ці свободи та умови.  Кожна з базових умов ліцензії має своє графічне зображення, що дає можливість візуально позначати ліцензію, на умовах якої автор дозволяє поширювати свій твір.

 

Canvas Network

Сервіс надає доступ до великої кількості відкритих курсів різних навчальних закладів з усього світу, а також курсів власного виробництва.

 

Coursera

Безкоштовні онлайн-курси викладачів провідних університетів світу. Курсы по различным дисциплинам, включая гуманитарные науки, медицину, биологию, общественные науки, математику, бизнес, информатику и другие предметы.

 

Сourse hero

Ресурс об'єднує в собі кілька можливостей: доступ до 7 мільйонів навчальних документів (завдань, лекцій, есе ), можливість задати питання та поспілкуватися з фахівцями з різних галузей, курси різної тематики та спеціальні картки для вивчення предметів.

 

EdX

Некомерційна організація, презентована в квітні 2012 р. двома університетами-партнерами: Гарвардським університетом і Масачусетським Технологічним Інститутом. За словами керівників університетів, інтернет-платформа буде використовуватися не тільки для створення глобального співтовариства онлайн - учнів, а й для пошуку методів навчання і технологій. Онлайн- курси дають дослідникам можливість відстежувати прогрес студентів, визначаючи проблеми в системі освіти. Тут можна прослухати кембріджські лекції зі штучного розуму, електроніці, програмування, інформатики та хімії.

 

Harvard University

Освітні ресурси Гарвардського університету.

 

Khan Academy

Некомерційна освітня організація, створена у 2008р. Тут є курси з фізики, біології, економіці, історії мистецтв, інформатики, медицини та ін.

 

MITOpenCourseWare

Ініціатива по відкритій публікації освітніх матеріалів, розпочата Масачусетським Технологічним Інститутом та підтримана багатьма провідними університетами та освітніми організаціями по всьому світу.

Освітні ресурси Массачусетського технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology (MIT)) - лекції, семінари, аудіо-, відеокурсі тощо.

 

RuOCW

Проект, метою якого є підтримка OCW в російськомовному Інтернеті.

Основними завданнями RuOCW є:

- переклад курсів іноземних університетів на російську мову і надання до них безкоштовного доступу всім бажаючим;

- надання механізмів розміщення освітніх курсів для російськомовних навчальних закладів.

 

MOOC List

Це агрегатор інформації про масові відкриті онлайн - курси, що проводяться різними сервісами і навчальними закладами.

 

OpenCourseWareConsortium

 Є світовим співтовариством, що поєднує сотні вищих навчальних закладів і пов'язаних з ними організацій, які прихильні просуванню OpenCourseWare і її вплив на глобальну освіту. 

 

Open Educational Resources

Відкриті освітні ресурси світу для викладання, навчання та наукових досліджень , які мають дозвіл володільців прав інтелектуальної власності на їх вільне використання, адаптацію та розповсюдження.

 

OpenLearning

Майданчик, де кожен бажаючий може як розмістити свої курси (є можливість зробити це безкоштовно), так і пройти навчання на розміщених курсах.

 

Оpenstudy

Сервіс надає доступ до курсів по декількох дисциплінах, але він відрізняється по філософії від майданчиків MOOCs. Тут навчання будується не за моделлю університетів - лекції та домашні завдання, а через спілкування студентів один з одним і взаємодопомога.

 

Open Yale Courses

Лекції та інші матеріали з дисциплін гуманітарних, суспільних та природничих наук.

 

Prometheus

Відеокурси кращих університетів світу.

Громадський проект масових відкритих онлайн-курсів (МВОК) в Україні

 

Princeton University

Освітні матеріали Принстонського університету (США).

 

Open Course Library

Бібліотека представляє сукупність матеріалів з різних курсів, розроблених співробітниками факультету, навчальних дизайнерів та бібліотекарів

 

SOCIONET

Науково-освітня соціальна мережа Соціонет інтегрує інформацію з безлічі серверів, що належать російським і закордонним науковим і освітнім організаціям, які беруть участь у міжнародних ініціативах RePEc та Open Archives Initiative.

 

Udacity

Проект зосереджений на технологіях, інженерії, математиці та бізнесі. Проект співпрацює з лідерами галузі, такими як Google, NVIDIA, Microsoft, Autodesk, і пропонує онлайн- класи, які не завжди доступні в звичайних освітніх установах.

 

VideoLectures.Net

Колекція високоякісних відеолекцій світу.

 

World lecture project

Відеобібліотека відеолекцій світу. Міжнародна навчальна мережа.

 

Лекториум

Некомерційний проект, який займається створенням навчальних матеріалів у форматі відкритих онлайн-курсів, а також зйомкою і розміщенням відеолекцій. Зібрані аудіо-лекції з різних дисциплін.

 

НОУ ИНТУИТ

Освітній проект, головними цілями якого є

  • вільне поширення знань в мережі Інтернет;

  •  надання послуг дистанційного навчання.

Надає значний вибір курсів, який постійно поповнюється новими.

           

Портал знань

Відкриті навчальні матеріали, дистанційне навчання, дистанційне тестування знань. Вільний доступ до навчальних курсів різної тематики. Освітні ресурси з інформаційних технологій, програмування, проектування програмного забезпечення, а також матеріали з інших предметних галузей.

 

Универсариум

В системі представлені безкоштовні освітні курси викладачів ряду університетів Росії (Московський державний університет ім. Ломоносова, Московський фізико-технічний інститут, Російський економічний університет ім. Плеханова та інші), а також російських наукових центрів.

 

Экономика. Социология. Менеджмент

Російський освітній портал з економіки, соціології, менеджменту.

 

 

bottom of page